“בלי זיכרון אי אפשר לחיות” מונולוג אישי של בן משפחה מטפל

שלום שמי רוני… אבא שלי ד”ר יוסי אפשטין היה אדם משכמו ומעלה, ידען גדול ואיש טוב לב וחייכן. לפני כמה שנים התחלתי לקבל ממנו שיחות טלפון רבות ובהם תלונה קבועה שהוא לא זוכר מתי שעת ההרצאה, מי צריך לבוא לבקר אותו, איפה הוא גר, מי החברה שלו (אימא שלי נפטרה ב- 1988) ועוד מני שאלות שהמכנה המשותף של כולם היה שהוא לא זוכר כלום. אבא נבדק ע”י פסיכיאטר ואובחן כסובל מדמנציה וסקולרית שהמליץ להעזר במטפל צמוד live in.

בשיחות עם אבא הבנתי שהוא מעוניין לחיות בביתו לבד, בסביבה המוכרת לו וללא עזרה צמודה שעל פי דעתו הוא לא צריך בכדי להמשיך להיות פעיל ועצמאי. לילות רבים שלא הצלחתי להרדם מאחר ומצבו הציק לי (זאת בדיוק אותה ההרגשה כמו שהילד שלך חולה או שיש לו בעיה), הבנתי שבלי זיכרון אי אפשר לחיות… אבל מה עושים? אם נגייס מטפל/ת זר/ה הם יעשו עבורו את מרבית הדברים והוא יתחיל להתנוון בהדרגה והעצמאות והפרטיות שלו יפגעו.

בשיחה עם אישתי אסנת (שנינו מומחים בתחום מערכות מידע וביג דאטה) שאלנו את עצמנו האם נוכל לפתח עבורו “זיכרון חלופי”… כמו שלא רואים טוב ומשתמשים במשקפים ושלא שומעים טוב נעזרים במכשיר שמיעה ושמתקשים בהליכה מסתייעים במקל וכו’ וכו’… אולי נצליח לפתח מוצר חדש שיכול לעזור לאנשים שזיכרונם נפגם ולספק להם זיכרון חלופי…?

כעבור שבוע כבר היה לנו Prototype מוכן ואבא התנדב להיות שפן ניסיונות אנושי. בדירה שלו במקום מרכזי התקנתי מסך טלוויזיה גדול אותו חיברתי לאינטרנט ובו הצגתי עבורו את כל המידע שהוא לא זוכר. למדתי מהר איך לערוך עבורו את המידע ואת התזכורות כך שיתאימו לסדר היום שלו וגם למצב רוחו. למדתי לחזק ולהרגיע אותו בשעות הקשות של היום בהם הוא הרגיש עייף ומדוכדך ואיך להפעיל אותו ולגרום לו נחת ושמחה בשעות האחרות של יממה. אפילו הצלחתי לגרום לו להתגלח ולהתקלח בעזרת המידע שבמסך אותו ערכתי ועדכנתי עבורו מרחוק בעזרת תוכנה מיוחדת שפחחנו ובה ניתן להשתמש מכל מחשב או מטלפון נייד.

הניסוי שלנו הצליח מעל ומעבר ואבא למד מהר מאוד איך להעזר “במסך החכם”. לעתים הוא היה מתקשר אלי ואומר: “כתוב לי במסך שאתה בא לבקר אותי, אני כבר מחכה לך ויש עבורך כיבוד טעים”. לאחר חצי שנה הזמנתי שוב את אותו הפסיכיאטר לביקור נוסף והוא התפעל מהמצב של אבא, מהעובדה שהוא ממשיך לגור לבד וממצב רוחו שהתפר פלאים והוא הפסיק לו באחת את כל התרופות שהוא נטל מאז שאובחן כדמנטי. הראתי לד”ר את ההמצאה החדשה והוא מיד התלהב ושאל איפה רוכשים את המוצר כי הוא מאוד מעוניין להמליץ עליו לעוד הרבה מהטופלים שלו. שסיפרתי לו שהמוצר פותח רק עבור אבא שלי הוא השביע אותי שעלי להקים מיד סטארט-אפ ולפתח ושלווק את המוצר גם לאחרים.

אישתי שחיפשה שנים רבות רעיון למיזם חברתי מיד לקחה על עצמה את הקמת הסטארט-אפ שלנו שקראנו לו “ממואפ”. ההחלטה הראשונה שלנו היתה שאנו מנסים את המוצר על עוד הרבה אנשים הסובלים מבעיות זיכרון ו/או דמנציה ורק אם נקבל תוצאות טובות מכולם נעבור משלב הניסוי לשלב השיווק והמכירות. לאחר שנתיים של ניסוי רחב היקף אצל משפחות רבות בישראל הגענו למסקנה חד משמעית שהמוצר באמת עובד ומסייע לאנשים להיות עצמאיים ופעילים למרות המגבלות המנטליות, ובמקביל עוזר מאוד לבני המשפחה בטיפול ומקנה להם שקט והביטחון. את הניסוי ליוו מגוון אנשי מקצוע שגם הם מאוד התלהבו מההשפעה ומהתוצאות הסופיות והתחילו בעצמם להמליץ על ממואפ.

כיום לאחר שלוש שנים של עבודה בשטח ובמעבדה המוצר הבשיל והתפתח מאוד, בעיקר בזכות “חכמת ההמונים”… בזכות בני משפחה שמניסיונם בשימוש במוצר העבירו לנו ידע, טיפים ובקשות לפיתוח יכולות נוספות וכיום המוצר מתאים לכל שלבי הדמנציה ולטיפול בכל אדם שיש לו ירידה קוגניטיבית.

תקופת הקורונה רק חידדה את הצורך במוצר שלנו וזאת היתה תקופה עמוסה מאוד שכללה התקנות והדרכות רבות. כולם רצו להזמין את המוצר שיעזור לטפל בהורה קשיש או בן משפחה מוגבל ובעיקר להיות בקשר מרחוק עם יקיריהם שאותם הם מנועים לבקר בשל הבידוד החברתי ובכך לעזור להם לצלוח את התקופה בשלום. השיא היה לקראת “ליל הסדר” בפסח… אף בן משפחה לא יכול היה להתמודד עם המחשבה שההורים או אחד מהם יוותר לבדו בחג ולא יוכל לקחת חלק באירוע. קבלנו באותו הזמן הזמנות רבות עד שלא נשארו לנו מצלמות המיועדות לביצוע שיחות הוידאו שהם חלק יחודי ובלעדי במוצר.

לסיום, אם אתם מטפלים בבן משפחה הסובל מבעיות זיכרון ו/או דמנציה ורוצים לעשות עבורו שינוי גדול, לתת לו צ’אנס נוסף להמשיך להיות עצמאי, פעיל ולגור בבית, הזמינו מאיתנו את ממואפ עבורו, ותתחילו לסייע לו כבר מהיום הראשון ותשפרו עבורו ועבורכם את איכות החיים. נשמח לסייע לכם אישית ולהעניק לכם מניסיוננו הרב בתחום הטיפול הדיגיטלי. הנייד שלי הוא 052-6335305 ושל אסנת 052-3536246. אתם מוזמנים להתקשר או לכתוב לנו וואטסאפ כל שאלה הקשורה לממואפ ובמקביל להכנס לאתר שלנו, לקרוא את כל ההמלצות שקיבלנו מעשרות בני משפחה ואנשי מקצוע, לראות ולקרוא את המידע המפורט אודות המוצר, לראות מגוון של סרטוני וידאו, ללמוד ולהחכים – בתקווה גם לבצע הזמנה של המוצר אותו נספק בהתאם ללו”ז שלכם. אנחנו מציעים 10% הנחה על ההתקנה לחברי קהילת ‘ההורים.

ביום ראשון, 26 ביולי בשעה 17:30 (שעון ישראל) נארח את רוני אפשטין במפגש זום של ‘שיחות סלון עם מומחים בסוגיות הגיל השלישי’. רוני יספר על הנסיבות האישיות שהביאו אותו להקים את המיזם, יסביר מהי טכנולוגיה הפוכה, איך המערכת עוזרת למטופל ולמטפלים ויפרט על מסלולי רכישה ותקופת ניסיון

אחרי הצגת הדברים רוני יענה על שאלות המשתתפים. תוכלו לרשום שאלות בטופס ההרשמה או לשאול בזמן המפגש.

למשתתפים במפגש תינתן הנחה של 10% לשלושת חודשי המנוי הראשונים


סיפורו האישי של משתמש במערכת ממואפ

משה איבד את הזיכרון לאחר ניתוח ראש. משה התקשה לנהל את חייו ונזקק לעזרה של בני משפחתו על מנת לנהל את סדר יומו. התכנית “בתים חכמים” הכניסה לחייו את הממו-אפ, פתרון טכנולוגי שהפך את חייו וחיי משפחתו לפשוטים יותר ושיפר את תחושת העצמאות והביטחון שלו.


כתיבת תגובה


לישראלים שהוריהם בארץ או מרוחקים!

קבלת מידע ישיר בנושאי פנסיה, צוואות, שירותי רפואה, ביקורים בארץ ועוד.
סקירות שונות של אפשרויות טיפול, אשפוז, ימי כיף, סיוע משפטי.
הטבות כספיות בלעדיות למגוון מוצרים ושירותים.
מפגשים מקוונים עם מומחים בנושאים רלוונטיים.
כל החדשות מארץ בעמוד אחד!

ההרשמה בחינם ומיידית!