“אכפת לי” – כשהמציאות והדמיון מתנגשים חזיתית ומזכירים לנו שלפעמים סרט משקף על החיים יותר מהרצוי

הסרט “אכפת לי” שיצא לאחרונה בנטפליקס מספר (לא נגלה שום פרט שיקלקל את הצפייה…) על רמאית שמנצלת את מעמדה כאפוטרופוס שמונה על ידי המדינה לנהל ענייני קשישים. היא דואגת לאישפוזם ועושקת אותם מכל רכושם.

ניצול בזדון של קשישים בצורה הזאת, למרות שהוא קיים, הוא די נדיר, אבל לצערנו, גם בלי רמאות זדונית, מינוי אפוטרופוס ע״י בית משפט יכול להעמיד את הקשיש ואת המשפחה במצבים מאוד קשים, ומסובכים לשינוי לאחר מעשה.

איך זה קורה? כשיש איזשהו חשד שאזרח אינו כשיר לקבל החלטות ועלול לפגוע בעצמו ו/או בסובבים אותו  או להיות קורבן עקב כך, למדינה יש זכות למנות אפוטרופוס מטעמה שמקבל שליטה מלאה בנכסי והתנהלות חיי הקשיש, ואפילו עבודת האפוטרופוס ממומנת ע״י נכסי הקשיש.

חוסר כשרות לעיתים קרובות נובע מדמנציה ואו ירידה בכושר קוגניטיבי. המצב יכול להיות מדווח ע״י איש מקצוע כמו עובד סוציאלי, אבל גם ע״י כל אחד אחר כמו פקיד בבנק שחושד כתוצאה מפעולה לא הגיונית שהקשיש עשה שהוא עלול להיות קורבן לרמאות או לפגוע בנכסיו, ומתוך דאגה אמיתית. 

אז מה עושים?

הפתרון, שמוסד בישראל רק בשנים האחרונות, הוא ייפוי כח מתמשך. את ייפוי הכח המתמשך יש לעשות כשהקשיש עדיין בבהירות מחשבה והבנה של התהליך – כלומר תיכנון מראש הוא קריטי. 

התהליך ממנה מיופה כוח אחד או יותר, לרוב בני משפחה ו/או עו״ד שמקובל על הקשיש ושהקשיש נותן בהם אמון, ומגדיר מתי ובאלו מצבים ניתן לממונים את התוקף החוקי לנהל ענייני הקשיש, כמו כן מה בכוחם לנהל ואיך – כמו למשל רק עינייים כספיים מייד עם החתימה, ועניינים רפואיים רק במצב קוגניטיבי שלא מאפשר לקשיש לקבל החלטות הגיוניות, אם צריך החלטת רוב, מה קורה אם אחד האפוטרופוסים אינו ניתן להשגה וכו׳. 

איך להתחיל ומה התהליך?

– פנו לעו״ד שמוסמך לבצע ייפוי כח מתמשך, רק עו״ד שעבר הסמכה בנושא יכול לבצע את הפעולות הנדרשות שצורה חוקית. רשימה של עו״ד מוסמכים ניתן למצוא פה.

– עורך הדין ינחה אותכם בהגדרות של ייפוי הכח המתמשך, יציג את האפשרויות השונות שממוסדות בחוק, ויפגש אתכם ועם הקשיש הממנה כדי להסביר, לקבל הסכמה מלאה ולהחתים על המסמכים הדרושים.

– עורך הדין יגיש את כל המסמכים לרשויות המדינה המתאימות לקבלת אישור ורישום מלא של ייפוי הכח המתמשך.

התהליך, כשנעשה מעוד מועד, הוא אינו מסובך ודי מהיר. אם התהליך לא נעשה בעוד מועד, לא ניתן לעשותו בכלל, ומינוי האפוטרופוסות עובר לידי המדינה.


*I CARE A LOT (2020) – A crooked legal guardian who drains the savings of her elderly wards meets her match when a woman she tries to swindle turns out to be more than she first appears. More information on IMBD, with a link to NETFLIX.

כתיבת תגובה


לישראלים שהוריהם בארץ או מרוחקים!

קבלת מידע ישיר בנושאי פנסיה, צוואות, שירותי רפואה, ביקורים בארץ ועוד.
סקירות שונות של אפשרויות טיפול, אשפוז, ימי כיף, סיוע משפטי.
הטבות כספיות בלעדיות למגוון מוצרים ושירותים.
מפגשים מקוונים עם מומחים בנושאים רלוונטיים.
כל החדשות מארץ בעמוד אחד!

ההרשמה בחינם ומיידית!